معماری و خواندن نهاد کتابخانه های عمومی کشور - معماری و خواندن
جستجوی سریع در مطالب مجله
صفحه اصلی > کتابخانه
تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۲۷|۰۱:۴۹
کتابخانه گیسل (Geisel Library) در کالیفرنیا

وقتی از هنر و کتاب سخن می‌گوییم

معماری و خواندن

با مراجعه به کتابخانه‌های معتبر شناسنامه دار جهان، اولین چیزی که در آن توجه ما جلب می‌کند، معماری ساختمان کتابخانه است

محرمعلی دودانگه، کتابدار کتابخانه­ امام باقر نظرآباد البرز: برای مطالعه و ترغیب به آن موارد بسیاری را بر می‌شمارند که یکی از موارد بسیار مهم می‌تواند معماری باشد. بدیهی خواهد بود اگر که بگوئیم ایران سرزمین معماری و معماری هاست. هنگامی که تاریخ را می‌شکافیم، این گفته ی ما مصادیق خود را بازمی یابد. سرزمین نه هزار ساله ایران معابد و ساختمان‌هایی با کاربری‌های مختلف را در خود جای داده است. زیگورات شوش دانیال، شهر سوخته، تپه‌های سیلک کاشان و سازه‌های مختلف تپه‌های تینال و مارال در ازبکی البرز همه و همه نشان از اهمیت معماری در کشور باستانی ما دارد. با نگاهی کوتاه به علت علاقه مردم سرزمین ایران به معماری به این نتیجه می‌رسیم که معماری برای ایرانیان یا به عبارت بهتر برای بشر همواره جاذبه داشته است؛ اما موضوع بحث ما مردم ایران زمین هستند که معماری در حکم ضروریات زندگی­اشان بوده است.

از جمله عوامل گرایش به داشتن معماری و برخورد هنری با ساخت‌وساز لذت بردن بصری و درنهایت حظ درونی و فکری بوده است. معماری باشکوه می‌تواند غرور ملی فرد را تحریک و برانگیخته نماید و برای فرد جذاب باشد و او را دعوت به کاری، مفهومی، اندیشه‌ای و... نماید.

با مراجعه به کتابخانه‌های معتبر شناسنامه دار جهان، اولین چیزی که در آن توجه ما جلب می‌کند، همانا معماری ساختمان کتابخانه است. بسیاری از اندیشمندان حوزه کتاب و کتابخوانی منابع انسانی در کتابخانه را از عوامل مهم جذب مخاطب و درنهایت گسترش کتابخوانی عنوان می‌کنند اما از نظر نگارنده یکی از عوامل اصلی یا اولیه ی جذب مخاطب ساختمان کتابخانه است. مخاطب در برخورد اول با کتاب- اگر بنا را بر این بگذاریم که کتاب را نمی‌شناسد- فیزیک کتاب است نه محتوای آن چراکه در برخورد اول که مخاطب نمی‌داند محتوای کتاب چیست، پس این فیزیک کتاب است که باید مخاطب را دعوت به برداشتن کتاب و تورق آن بکند.

مخاطبی که از خیابانی رد می‌شود یا به مجموعه‌ای فرهنگی و تفریحی وارد می‌شود این معماری کتابخانه ما خواهد بود که مخاطب را به وارد شدن به کتابخانه دعوت خواهد کرد. یاد جمله ی معروفی از یکی از بزرگان سینما افتادم که می‌گوید شما پنج دقیقه فرصت دارید که بتوانید بیننده را مجاب کنید در صندلی سینما بنشینند و فیلم شما را تماشا کنند اگر این پنج دقیقه طلایی را از دست بدهید، مخاطب سالن سینما را ترک خواهد کرد. من از این جمله این استفاده را می‌کنم و می‌گویم که لحظه ی طلایی، لحظه ی اول دیدار مخاطب با معماری ساختمان کتابخانه است که می‌تواند مخاطب را ترغیب به وارد شدن به فضای کتابخانه بکند. بعد از وارد شدن باز این معماری است که با چشم نوازی خود از مخاطب ما میهمان نوازی می‌کند و او را دعوت به ماندن بیشتر و درنهایت دچار خود می‌کند تا جذب کتابهای قفسه شود.

معماری فروخورده و بی­هویت و من درآوردی ساختمان در مفهوم کلی آسیب خود را به چهره­ ی شهرها و روستاهای ما زده است و در این میان بسیاری از کتابخانه‌های عمومی شهرها و روستاها نیز از این آسیب دور نمانده‌اند که باید فکری اساسی برای آن نمود.

 

کلید واژه‌ها:
ارسال نظر
captcha
ارسال