کتابخانه می‎تواند مهم‎ترین ساختمان شهر باشد نهاد کتابخانه های عمومی کشور - کتابخانه می‎تواند مهم‎ترین ساختمان شهر باشد
جستجوی سریع در مطالب مجله
صفحه اصلی > بین الملل
تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱۶|۱۴:۵۶
کتابخانه می تواند مهم ترین ساختمان شهر باشد

کتابخانه می‎تواند مهم‎ترین ساختمان شهر باشد

نگاهی فهرست‌وار به کارکردهای جدید کتابخانه‎های عمومی در قرن بیست و یکم

 

اگرچه ارزش خدمات اجتماعی و فرهنگی کتابخانه‎های عمومی بر همگان آشکار است، اما مسائلی چون انقباض بودجه‎ خدمات عمومی و تحولات توقف ناپذیر فناوری، گاه و بیگاه نقش و ارزش این مراکز فرهنگی را زیر سوال می‎برد. آنها که می‎گویند کتابخانه‎ امروز منسوخ و بی استفاده است، نمی‎دانند کتابخانه‎های عمومی در قرن بیست و یکم چه کارکردی دارند. فهرست زیر می‎تواند برای توضیح و توصیف نقش‎های جدید کتابخانه‎های عمومی راهگشا باشد.

 • کتابخانه‎ها به احیای محلات کم رونق و از نفس افتاده کمک می‎کنند.

توسعه اقتصادی مکان-محور بر اهمیت ایجاد اماکن جذاب، کاربردی و اجتماع‎گرا از قبیل کتابخانه‎ها در میادین و محلات کم رونق شهری تاکید می‎کند. درست مثل یک مرکز تجاری بزرگ، کتابخانه‎ها تعداد زیادی از مردم را به خود جذب می‎کنند و ایجاد کننده فرصت‎های اقتصادی برای طیف وسیعی از سازمان‎ها و کسب و کارهای اطراف هستند. شهرهای بزرگی مثل شیکاگو، در کنار شهرهای متوسط مثل هادسون و اهایو، و حتی شهرهای کوچک مثل پوتنی و ورمونت، با موفقیت کتابخانه‎های عمومی خود را به قلب‎های تپنده محلات سرزنده و شاد تبدیل کرده‎اند.

 • کتابخانه‎ها، شرکای مهمی در ایجاد و حفظ توسعه پایدار هستند.

کتابخانه‎ها به عنوان نهادهای شهری کلیدی، و نقاط کانونی برای آموزش، بازیگران مهمی در ایجاد شهرهای مناسب برای سکونت و سازگار با محیط زیست هستند. شورای کتابخانه‎های شهری آمریکا[1] به تازگی گزارشی را درباره راه‎های منحصربفرد مشارکت کتابخانه‎ها در توسعه پایدار در سطح بومی و محلی منتشر کرده است. به این نمونه‎ها توجه کنید: کتابخانه عمومی پیبادی[2] در ماساچوست، در مشارکت با تعدادی از کسبه محلی، پیشگام ایجاد یک بازار محلی برای کشاورزان شده است. کتابخانه عمومی ریچموند در کالیفرنیا، بخشی به نام «کتابخانه بذر»[3] دارد که در آن، مجموعه‎ای از بذور گیاهان سازگار با اقلیم محلی نگهداری و توزیع می‎شود. این طرح، اهدافی چون شکوفایی اقتصادی، خودکفایی و اشاعه فرهنگ تشریک و تسهیم را دنبال می‏‌کند.

 • مجموعه‎های خاص کتابخانه‎ها، برآمده از نیازهای خاص شهروندان است.

علاوه بر مثال توزیع بذر در کتابخانه عمومی ریچموند، نمونه‎های فراوان دیگری نیز از ارائه مجموعه‎های خاص در کتابخانه‎ها وجود دارد. کتابخانه عمومی شهر آیوا پوسترهای قاب شده و کارهای هنری اصل را در مجموعه هنری خود ارائه می‎دهد. شعبهای از کتابخانه عمومی اوکلند مجموعه‎ای موسوم به «امانت دهی ابزارآلات» دارد که از سال 1991 و پس از وقوع یک بلای طبیعی در شهر ایجاد شده و هدف آن کمک به روند بازسازی شهر است. کتابخانه‎هایی که چنین مجموعه‎های خاصی دارند، ثابت می‎کنند یک کتابخانه اجتماع-محور تا چه حد می‎تواند سازگار و منطبق با نیازهای اعضای جامعه عمل کند.

 • آرشیوها نگهدار آثار هنری تاریخی، تاریخ شفاهی، پروژه‎های تاریخی دیجیتال و اسناد مرتبط با گروه‎های جمعیتی و قومی هستند.

وجود بایگان‎ها یا افراد حرفه‎ای که به آرشیوسازی مبادرت می‎ورزند، به هنگام سازماندهی سوابق تاریخی و صنایع دستی یک امتیاز بزرگ است. یک آرشیو سازمان‎یافته، مکانی است که مردم می‎توانند در آن تاریخ درباره مهاجرت، تبار شناسی، محیط زیست و بسیاری دیگر موضوعات، تحقیق کنند.

 • مردم در کتابخانه‎ها خود و اجتماع خود را می‎شناسند.

آن گونه که رابرت پاتنم استاد سیاست عمومی در دانشگاه هاروارد می‎گوید «ممکن است مردم صرفا به خاطر جست‎ و ‎جوی اطلاعات به کتابخانه بروند، اما آنجا یکدیگر را خواهند یافت.» کتابخانه فضایی است تا نوجوانان بعد از مدرسه در آن حضور یابند؛ سالمندان دوستان جدیدی پیدا ‎کنند؛ و حتی بانوانی که به تازگی مادر شده‎اند در کتابخانه به کتاب‎های مرتبط با تربیت کودک دسترسی ‎یابند. در کتابخانه، ارتباطات اجتماع ساز همیشه در حال شکل گیری است.

 • کتابخانه‎ها رسیدگی به مسائل اجتماعی را تسریع می‏‌بخشند.

کتابخانه‎های عمومی، مردم محله را به خوبی می‌شناسند زیرا بر اساس یک تعامل روزانه، با تمامی اقشار مردم در تماس هستند. این شناخت، کتابخانه‎ها و کتابدارها را در موقعیتی مناسب قرار می‎دهد تا مسائل محلی را به شهرداری‎ها و نهادهای اجتماعی انتقال دهند.

 • کتابخانه‎ها ارزش‎های دموکراتیک را منعکس می‎کنند و بخشی از حیات سیاسی جامعه هستند.

کتابخانه‎ها می‎توانند و باید نقش مهمی در حیات سیاسی اجتماع تحت شمول خود داشته باشند. کتابخانه‎ها همچنین می‎توانند به شهروندان کمک کنند تا دفاع از خود و جامعه خود را یاد بگیرند.

 • معماری کتابخانه‎ها واجد ارزش فرهنگی است.

از کتابخانه قدیمی کارنگی گرفته تا معماری درخشان کتابخانه جدید سیاتل، ساختمان کتابخانه‎ها در معنا و نماد غنی از ارزش فرهنگی و هنری است.

 • کتابخانه‎ها صدای هنرمندان محلی و مستقل هستند.

مجموعه‎ها و خدمات کتابخانه‏‌ها طیف وسیعی از دیدگاه‎های مختلف را در بر می‎گیرد. کتابخانه‎ها گاه همکاری نزدیکی با هنرمندان محلی دارند. در بسیاری از مناطق، نویسندگان محلی از کتابخانه‎های عمومی به عنوان مکانی برای معرفی و توزیع کتاب‎های جدید خود استفاده می‎کنند. بعضی کتابخانه‎ها مثل «اور درایو" به موزیسین‎های محلی اجازه می‎دهند تا کارهای جدید خود را در محل کتابخانه توزیع کنند.

 • کتابخانه به مثابه «دانشگاه مردمی» عمل می‎کند.

در دورانی که تحصیل به طرزی فزاینده رو به گران شدن است، کتابخانه‎های عمومی اطلاعات و فرصت‎های آموزشی را برای همگان، فارغ از وضعیت اقتصادی و اجتماعی، فراهم می‎آورند.

 • ارائه محتوا و اطلاعات به مراجعین، به تولید محتوای جدید می‎انجامد.

کتابخانه‎ها نیک می‎دانند مراجعین آنها صرفا مصرف کننده اطلاعات نیستند، بلکه می‎توانند تولید کننده اطلاعات هم باشند. مراجعین از کتابخانه برای کسب دانش استفاده می‎کنند تا کارهای مستقل و جدید خود را خلق کنند.

 • کتابخانه‎ها مروّج گفتمان مدنی هستند.

افول گفتمان مدنی، شاید تا حدی ناشی از این حقیقت باشد که مردم به آسانی محتوای خبری و فرهنگی را چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی مشاهده و تهیه می‎کنند؛ آن هم فقط از کانال‎هایی که بستر و زمینه و ایدئولوژی مشترکی با آنها دارد. کتابخانه‎های عمومی اما می‎توانند به اجتماع‎های کوچک و متفاوت کمک کنند تا در آن، افراد با یکدیگر تعامل داشته باشند و با دیالوگ و گفت‎ و گو، از هم یاد بگیرند.

 

[1] The Urban Libraries Council

[2] Peabody

[3] Seed Lending Library

منبع: نشریه Publiclibrariesonline.org

 
ارسال نظر
captcha
ارسال