کتابخانه‌ها را شبانه‌روزی کنید نهاد کتابخانه های عمومی کشور - کتابخانه‌ها را شبانه‌روزی کنید
جستجوی سریع در مطالب مجله
صفحه اصلی > کتابخانه
تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱۸|۱۹:۱۸
اکبر خلیلی

نقش و اهمیت کتابخانه‌ها در گفتگو با اکبر خلیلی، نویسنده و پژوهشگر

کتابخانه‌ها را شبانه‌روزی کنید

عطیه مناجاتی

اکبر خلیلی، نویسنده و پژوهشگر ادبی در گفتگو با مجله «خواندن» می‌گوید: «کتاب به آدمی آگاهی می‌دهد و انسان بدون آگاهی در دور تسلسل قرار دارد که او را به بیراهه می‌برد؛ با این‌وجود هنوز هم جای سؤال است که چرا این روزها از کتاب برای زندگی ایده‌آل‌تر و بهتر کمتر بهره می‌گیریم.» کتاب «ترکه‌های درخت آلبالو» و مجموعه سه‌جلدی «فتوا» ازجمله آثار اکبر خلیلی هستند.

 

·         به‌عنوان یک نویسنده و پژوهشگر چه رابطه‌ای با کتابخانه داشته و دارید؟

از کودکی کتاب و کتابخانه را دوست داشتم. زمانی که از مدرسه بر می‌گشتم زمان مناسبی برای کتابخانه رفتن نبود چون کتابخانه‌ها صبح ساعت 8 تا 9 باز و تا ساعت1 یا 2 هم تعطیل می‌شدند. اگر روزی می‌خواستیم کتابخانه برویم باید واقعاً از کارمان می‌زدیم گرچه این کار را هم می‌کردیم. من بیشتر به کتابخانه مجلس رفت‌وآمد داشتم. البته این جریانات مربوط به 50 سال پیش است که آن زمان کتابخانه‌ها برای مردم عادی نبودند و مردم چندان امکان استفاده از کتابخانه‌ها را نداشتند. اما در حال حاضر خوشبختانه عضو کتابخانه ملی هستم و کتاب‌های مورد نظرم را هم می‌توانم به‌راحتی هم به‌صورت حضوری در کتابخانه‌های عمومی و هم به‌وسیله اینترنت تهیه  کنم. نکته مهم در مورد کتابخانه‌های عمومی این است که اکثراً یکی از مشکلاتی که در استفاده از کتابخانه‌ها وجود دارد، مسافت خانه‌ تا کتابخانه‌ها است. در واقع کتابخانه‌ها برای کسانی بیشتر فایده‌مند است که خانه‌هایشان به کتابخانه‌ها نزدیک باشد. این مشکل را من هم دارم و فاصله‌ خانه‌ام  تا کتابخانه‌ها زیاد است به‌ همین دلیل در زمان نیاز نمی‌توانم خودم را به آنجا برسانم. مسئله این است که کتابخانه‌ها مثل ادارات می‌مانند یعنی زمانی که اداره پابرجاست کتابخانه‌ها هم دایر هستند.  

 

·         به نظر شما یک کتابخانه بهتر است چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا برای جذب مخاطب و وقت گذراندن علاقه‌مندان به مطالعه و کتاب مناسب باشد؟

در حال حاضر بیشترین استفاده را محصلان و دانشجویان از کتابخانه‌ها می‌کنند چون به حضور در فضاهای جمعی علاقه بیشتری دارند، ازاین‌رو فضای کتابخانه‌ها بهتر است مناسب با علایق آنها باشد. مثلاً کتابخانه‌ها در بعضی کشورها بیشتر شبیه به کافی‌شاپ هستند تا لذت مطالعه در جوانان را بیشتر کنند. از سوی دیگر امکان دسترسی به‌موقع و آسان به منابع و کتاب‌های مهم روز مهم‌ترین کار یک کتاب‌خانه ایدئال است. اینکه من بتوانم به‌راحتی به منابع موردنیازم دست پیدا کنم از ویژگی‌های است که باید یک کتابخانه خوب داشته باشد. مثلاً اگر من یک کتاب بخواهم و جستجو کنم دو هزار نسخه از آن کتاب می‌آید که این کار را مشکل می‌کند، از طرفی برای من که پژوهشگر هستم استفاده از کتاب جزء لاینفک کارم است، اما گاهی دسترسی به منابع مورد نیازم کار دشواری است که به این منظور باید اقدامات خاصی صورت گیرد. بسیاری از کتاب‌ها از قدرت خرید اکثر کتاب‌خوان‌ها خارج است و این وظیفه کتابخانه است که این منابع را به کتاب‌خوان‌ها برساند.

  • فکر می‌کنید مهم‌ترین دغدغه امروز مردم و جامعه ما با امر مطالعه و کتاب‌خوانی چیست؟

گاهی مسئله نه کم‌کاری بلکه نبود توان و ظرفیت مطالعه است. به‌عنوان‌مثال برای من که بیشتر زندگی‌ام را روی کتاب گذاشته‌ام و توقعی آن‌چنانی هم ندارم، به خاطر نیاز به یک شغل برای امرار معاش فرصت‌هایم را از دست می‌دهم. چون هر امکانی که برای من فراهم شود این فرصت را به من می‌دهد تا من بیشتر بخوانم، مطالعه و پژوهش کنم و بتوانم بیشتر و بهتر بنویسم. هرچقدر من زمان بیشتری داشته باشم و از فرصت‌هایم استفاده بکنم این امکان را دارم تا پژوهش کنم، بنویسم و از خودم چیزی باقی بگذارم. اما متأسفانه نیاز به شغلی که بتوان از آن امرارمعاش کرد تمام‌وقت من را می‌گیرد و نمی‌گذارد تا کتابی بخوانم یا تحقیق کنم؛ و اگرنه کتاب و خواندن کتاب از نان شب واجت تر است اما اهمیت آن را من و شما هستیم که تعیین می‌کنیم. شما فرض کنید یک منبع آب دارید و می‌خواهید این آب را به مردم برسانید آیا احتیاج به ظرف دارید که این آب را به مردم برسانید یا خیر؟ بنابراین مهم است که ظرفیت‌ها مشخص شوند. همچنین لازم است در سیستم ساعات کاری کتابخانه‌ها تغییراتی حاصل شود. سیستم کار کتابخانه‌ها مانند اداره است درصورتی‌که این اداره‌ها، از آن دست اداراتی هستند که باید بیست‌وچهارساعته خدمات بدهند ازاین‌رو باید شبانه‌روزی باشند تا بتوانند کتاب را به کسی که خواهانش است برسانند.

 

ارسال نظر
captcha
ارسال