بقای کتابخانه‌های عمومی به استفاده از فن‌آوری روز نهاد کتابخانه های عمومی کشور - بقای کتابخانه‌های عمومی به استفاده از فن‌آوری روز بستگی دارد
جستجوی سریع در مطالب مجله
صفحه اصلی > کتابداری
تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲۱|۱۵:۴۵
تکنولوژی

کتابخانه‌های عمومی و تکنولوژی

بقای کتابخانه‌های عمومی به استفاده از فن‌آوری روز بستگی دارد

ما ناچار هستیم در کتابخانه‌های عمومی از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنیم و بقای کتابخانه‌ها به این مهم بستگی دارد.

 

زهرا نیکدل*: در دهه هفتاد کتابخانه‌های سراسری و عمومی دغدغه استفاده از کامپیوتر را داشتند. البته در نهاد کتابخانه‌های عمومی این موضوع با تاخیر بسیار زیاد همراه بود. تا سال 85 هنوز کامپیوتر وارد کتابخانه ما نشده بود و کارها را به صورت دستی انجام می­دادیم. خوشبختانه در حال حاضر ما در کتابخانه‌های عمومی از نرم ­افزار «سامان» که تحت وب است استفاده می‌کنیم. این سامانه مرتب به روز می‌شود و کتابدارها اطلاعات جدیدی را به بخش اطلاع‌رسانی این نرم‌افزار اضافه می‌کنند. 

مشکلی که ما در کتابخانه‌های عمومی داریم و تکنولوژی که باید به آن مجهز شویم، منابع اطلاعاتی است. در این زمانه که همه چیز بر حول محور اطلاعات می­ چرخد نمی‌توانیم تنها به منابع چاپی بسنده کنیم. کتابخانه‌های عمومی برای آن‌که از بن‌بست خارج شده و جواب‌گوی نیاز اعضا باشند، باید پایگاه‌های اطلاعاتی را نیز در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار دهند. در واقع دغدغه ما بیش از کامپیوترهای به روز و یا دیگر وسایل، در اختیار داشتن منبع اطلاعاتی است. کتابخانه‌های ما باید به سمت معماری اطلاعاتی مناسب‌تر و به ­روزتر بروند و در این راستا نیاز به سامان دهی در این بخش دارند تا در عصر انفجار اطلاعات خود را با شرایط روز مطابقت دهند.

ما ناچار هستیم در کتابخانه‌های عمومی از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنیم و بقای کتابخانه‌ها به این مهم بستگی دارد. اما متاسفانه امروز خودمان به نحوی از فن کتابداری برای رسیدن به این مقصود استفاده می­ کنیم. ما در کتابخانه­ با دانشجویان بسیاری سر و کار داریم که برای نوشتن پایان‌نامه‌ها و مطالب دانشگاهی‌شان به منابع اطلاعاتی نیاز دارند که در اختیار ما نیست. اما با وجود محدودیت‌هایی که داریم در نهایت به این عزیزان کمک می‌کنیم و همانند پل ارتباطی عمل کرده و از نهادها و مراکز دیگر کمک گرفته و از منابع اطلاعاتی و مقالات و پژوهش‌های‌شان در جهت کمک‌رسانی به دانشجویان و محققان بهره می‌گیریم. همچنین از طریق عضویت در کانال‌های تلگرامی که پی دی اف کتب را برای مخاطبان در کانال قرار می‌دهند، به این عزیزان کمک و منابع مورد نیازشان را تامین می‌کنیم.

ما ناچار هستیم برای خدمت‌رسانی بهتر خودمان دست به کار شده و از فناوری روز تا حد امکان استفاده کنیم. همچنین کتابخانه ما کانال تلگرامی اختصاصی نیز دارد که از طریق آن با مراجعه‌کنندگان و اعضای کتابخانه در ارتباط هستیم و از این طریق آن‌ها را از برگزاری برنامه ­هایی نظیر کلاس­های تابستانی و اوقات فراغت، تازه­های کتاب، نشست­های کتابخانه و ... مطلع کنیم.

به عنوان یک دانشجوی دکترای علم اطلاعات می‌دانم باید در کتابخانه منابع اطلاعاتی خوبی در اختیار داشته باشم و در کل سطح اطلاعات باید در کتابخانه‌های عمومی بالاتر از آنچه در حال حاضر است، باشد و بتوانیم این اطلاعات را به مراجعه کنندگان ارائه دهیم. سابقا همکاران من فقط کتاب ها را به امانت می دادند و پس می­گرفتند ولی در حال حاضر اغلب آن‌ها دانش آموخته علم اطلاعات و کتابداری هستند و به مراجعه کنندگان مشاوره اطلاعاتی نیز می­دهند. البته با توجه به تغییراتی که در زمینه فن آوری به وجود می‌آید ما نیز باید سطح مهارت‌های خود را مرتب بالا برده و اطلاعات صحیح را در اختیار مراجعه‌کننده قرار داده و تشخیص سره از ناسره را به آن‌ها بیاموزیم. 

 

* کتابدار کتابخانه شهید مدرس شهرستان کاشمر

ارسال نظر
captcha
ارسال