تکنولوژی خدمت به نابینایان نهاد کتابخانه های عمومی کشور - تکنولوژی خدمت به نابینایان
جستجوی سریع در مطالب مجله
صفحه اصلی > کتابخانه
تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲۱|۱۵:۴۰
کتابخانه عمومی

تکنولوژی و کتابخانه‌های عمومی

تکنولوژی خدمت به نابینایان

همه این تکنولوژی ها باعث شده که نابینایان علاقمند به مطالعه و یادگیری جذب کتابخانه شوند.

 

زهرا عالمی نژاد*: قطعا در این زمانه که عصر اطلاعات و تکنولوژی است بدون داشتن تجهیزات و مهارت و دانش استفاده از آن‌ها نمی‌توان کار قابل قبولی ارائه کرد. استفاده از نرم‌افزارهای کتابداری جهت امانت و برگشت کتاب، پیگیری دیرکرد کتاب‌ها، این‌که چه کتابی چه زمانی به کتابخانه برمی­گردد تا مراجعه کننده بعدی بتواند آن‌را به امانت ببرد، استفاده مراجعین جهت جستجوی کتاب موردنظر و فهرست‌نویسی کتاب‌های تازه وارد شده به مجموعه همه از جمله فواید استفاده از نرم‌افزارهای کتابداری است. همچنین همه کتابخانه­ها مجهز به اینترنت جهت استفاده اعضا هستند.

استفاده کتابداران از نرم‌افزار کتابداری و استفاده مراجعین جهت جست‌وجو از مزایایی است که کتابخانه ما از آن‌ها بهره می­برد. در عصر اطلاعات و دسترسی ساده به اخبار باید کتابخوان‌ها نیز خود را با شرایط روز هماهنگ کرده و درصدد رفع نیازهای مردم برآیند.

کتابخانه ما هم کانال تلگرامی دارد و هم وبلاگ، همچنین مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان هم دارای سایت جهت ارائه اخبار و فعالیت‌های صورت گرفته در کتابخانه است. در واقع استفاده از فن‌آوری‌های روز می‌تواند در بخش اطلاع‌رسانی و جذب هر چه بیشتر افراد علاقه‌مند به کتابخوانی و همچنین علاقمند کردن مردم به سمت مطالعه موثر باشد. این‌روزها همه از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند و کتابخانه‌های عمومی هم می‌توانند از این مورد استفاده کرده و بخشی از فضای مجازی را به تبلیغ کتابخانه‌ها و کتاب‌ها و معرفی کتابخانه‌های موفق و برنامه‌های آموزشی و تفریحی‌شان اختصاص دهند. بی‌شک ما نیز می‌توانیم از دنیای مجازی سهمی داشته باشیم و از آن استفاده بهینه کنیم. 

به عنوان یک کتابدار با تحصیلات کارشناسی کتابداری و 15 سال تجربه کار در کتابخانه‌های عمومی از موارد ذکر شده در کارم استفاده می‌کنم. علاوه بر کامپیوتر و نرم‌افزارهای کتابداری و اینترنت، کتابخانه ما مجهز به بارکدخوان، تگ‌دار کردن کلیه کتاب‌های موجود و گیت است که کتاب بدون ثبت شدن در سیستم از کتابخانه خارج نشود.

شاید بیشترین تکنولوژی در بخش نابینایان کتابخانه ما موجود است. دستگاه برجسته‌نگار «مانیتور برجسته»، دستگاه چاپگر بریل باکس که متن نرم‌افزار برنامه ورد را به بریل «خط مورد استفاده نابینایان» تبدیل کند، دستگاه بهدید «درشت نمایی»، دستگاه پرکینز «ماشین تحریر نابینایان» از امکانات کتابخانه ما برای نابینایان هستند که همه این تکنولوژی ها باعث شده که نابینایان علاقمند به مطالعه و یادگیری جذب کتابخانه شوند. کتابخانه‌های عمومی متعلق به همه مردم هستند و باید شرایطی را فراهم کنند تا همه مردم از هر سن و قشر و با هر نوع توانایی بتوانند از کتابخانه‌ها و خدمات‌شان استفاده کنند و در محیط کتابخانه احساس راحتی و امنیت داشته باشند.

 

* کتابدار کتابخانه ایثار شهر قم

ارسال نظر
captcha
ارسال