خواندن و خواندنی نهاد کتابخانه های عمومی کشور - خواندن و خواندنی
جستجوی سریع در مطالب مجله
صفحه اصلی > یادداشت
تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۳/۲۹|۰۰:۰۷
اقرا

سرمقاله

خواندن و خواندنی

سردبیر

خواندن عملی است که اگر نگوییم مقدس، ممدوح و ستوده است خصوصا در فرهنگ اسلامی ما که نام کتاب آسمانی‌اش «قرآن» به معنی «خواندنی» است و اولین خطاب خداوند به پیامبرش «اقراء» است یعنی «بخوان» و در روز حشر اولین خطاب به فرزندان آدم این خواهد بود : «اقراء کتابک» یعنی «بخوان آنچه را که نوشته‌ای». اینها نشان می‌دهد که تمامی اعمال ما در گرو چگونه نوشتن است و چگونه خوانده شدن و تمام زندگی کتابت اعمالی است که انجام می‌دهیم و هر انسانی کتابی مختص به خود و منحصربفرد است.

خواندن عملی است که اگر نگوییم مقدس، ممدوح و ستوده است خصوصا در فرهنگ اسلامی ما که نام کتاب آسمانی‌اش «قرآن» به معنی «خواندنی» است و اولین خطاب خداوند به پیامبرش «اقراء» است یعنی «بخوان» و در روز حشر اولین خطاب به فرزندان آدم این خواهد بود : «اقراء کتابک» یعنی «بخوان آنچه را که نوشته‌ای».

اینها نشان می‌دهد که تمامی اعمال ما در گرو چگونه نوشتن است و چگونه خوانده شدن و تمام زندگی کتابت اعمالی است که انجام می‌دهیم و هر انسانی کتابی مختص به خود و منحصربفرد است.

چنین فرهنگی بود که تمدن درخشان اسلامی را در قرون گذشته شکل داد . فرهنگی که فرهنگ بشر اروپایی آن روزگار را که تحت سیطره تفتیش عقاید کلیسایی در حال نابودی بود با نهضت ترجمه ای که به راه انداخت از گزند کلیسا مصون داشت و خود بسیار بر آن افزود و دوباره به جهانیان و اروپای پس از قرون وسطی ارائه کرد. آنقدر کتابت و استنساخ و کتابخانه داشتن ارجمند و ارزشمند بود که حاکمان مسلمان ممالک اسلامی از هند تا اندلس افتخارشان داشتن کتابخانه های بزرگی بود که علوم مکتوب آن زمان را در خود جمع آورده بود.

ویل دورانت در تاریخ تمدن خود وقتی به تمدن اسلامی می رسد با کلامی رشک انگیز از کتابخانه های قاهره و بغداد و ری و ... یاد می کند که میلیون‌ها جلد کتاب دست نویس را در خود جای داده بودند و نقل می کند که در جنگهای صلیبی، صلیبیون هرجا را که اشغال می کردند غارت می‌کردند و آتش می‌زدند و به نوامیس تجاوز می‌کردند و مسلمانان هرکجا را که فتح می‌کردند بیمارستان و کتابخانه و مدرسه می‌ساختند و ادیان مختلف را در زندگی و اجرای شعائر مذهبی‌شان آزاد می‌گذاشتند.

حال سوال این نیست که چه شد که این شور کتاب خواندن و کتاب نوشتن کاسته شد و شعله علم‌اندوزی و علم‌آموزی و تولید علم به خاکستر فرونشست، بلکه سوال این است که چگونه می توان از بارقه‌های این آتش زیرخاکستر آتشی دوباره مهیا کرد و در جان جوانان انداخت تا این فرهنگ دوباره جانی بگیرد و کتابت و قرائت را جایگاه  و مرتبه شایسته فراهم شود.

تبیین اهمیت خواندن و کسب علم و ترویج آن در میان مردم علی‌الخصوص نسل جوان یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی است که نیازمند سرمایه‌گذاری بلندمدت فرهنگی است چرا که در دهه‌های اخیر عوامل بسیاری در جامعه ما مردم را به سمت گریز از خواندن و مطالعه سوق داده است.

این مکتوب تلاش دارد در فضای مجازی با مراجعه به آخرین دستاوردهای حوزه خواندن به طور عام و مطالعه به طور عام، از آرا و دستاوردهای تمام متخصصان و کارشناسان و صاحبنظران حوزه کتاب و نشر و حوزه‌های مرتبط در حوزه‌های علوم‌انسانی و علوم‌تجربی مجموعه‌ای فراهم آورد که در درجه اول برای مخاطبان خاص مجله خواندن یعنی کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور و در وهله بعدی برای تمام پژوهندگان و علاقمندان این حوزه مفید و راهگشا و برانگیزاننده و مایه خلاقیت و ابتکار فعالان این حوزه‌ها باشد.

کلید واژه‌ها:
سایر تصاویر
ارسال نظر
captcha
ارسال