سقفی كه حاج رجبعلی بنا كرد نهاد کتابخانه های عمومی کشور - سقفی كه حاج رجبعلی بنا كرد
جستجوی سریع در مطالب مجله
صفحه اصلی > کتابداری
تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۲۵|۱۷:۱۶
کتابخانه دانش درچه

گزارش میدانی یک کتابدار از «كتابخانه دانش» در شهر درچه

سقفی كه حاج رجبعلی بنا كرد

مژگان اسداللهي‌نژاد

نمی‌دانم چه تعداد از كودكان سرزمین من، به دلیل نبود امكانات سقف آرزوهای خود را كوتاه و كوتاه‌تر می‌سازند ولی خوشحالم كه بچه‌های محله كتابخانه دانش، «حاج رجبعلی جزینی» را داشته‌اند كه برایشان سقف بلندتری برای رسیدن به آرزوهایشان بسازد.

مژگان اسداللهی‌نژاد، کتابدار: كتابخانه دانش، كتابخانه‌ای كوچك ولی به وسعت آرزوهای كودكان محله، در 1390 در محله بلندی‌های شهر درچه از توابع شهرستان خمینی‌شهر توسط خیر گرامی، مرحوم حاج رجبعلی جزینی در زمینی به وسعت 240 مترمربع و با زیربنای630 مترمربع افتتاح شد. حاج رجبعلی،‌ پیرمردی بود كه در ظاهر جز عالمان شهر نبود ولی با اندیشه‌ای عالمانه سعی می‌كرد در حد توان خود قدمی برای اهالی شهر بردارد. او كمتر روز و ساعت و ایامی بود كه آرام در كناری نشسته باشد؛ و كمتر جمعی بود كه او در میانه‌اش باشد و با طرح‌ها و ایده‌های خود آن جمعیت را به جنب و جوش نیاورد.

از همان ابتدای تصمیمش برای ساخت كتابخانه‌ای به یادبود فرزند شهیدش، محمدعلی جزینی، از هیچ تلاش و فداكاری در راه تحقق آرزوی دیرینه خود فروگذار نكرد. هنوز هم صدای ركاب زدن و زنگ دوچرخه قدیمی‌اش در كوچه‌های شهر به گوش می‌رسد كه برای دریافت كمكی، كسب مجوزی و یا راهنمایی، هر چند كوچك، مدام در پی مسئولین شهر بود. او تمام توان خود را به‌كار گرفت تا سقف آرزوهای فرزندان محله‌اش را بلندتر بسازد. متاسفانه او تنها دو سال پس از تاسیس كتابخانه، در مردادماه سال1392 خوشحال از سرخوشی مردم محله‌اش از اینكه مامنی فرهنگی در قلب محله‌شان وجود دارد، بر اثر سكته قلبی دارفانی را وداع گفت.

پس از فوت بانی محترم، كتابخانه توسط فرزندان ایشان به نهاد كتابخانه‌های عمومی واگذار شد و پس از یك وقفه كوتاه مدت از مهرماه 1392 كتابخانه در قالب یك نهاد نیمه‌دولتی دوباره فعالیت خود را آغاز كرد. طی این سال‌ها فعالیت‌های فرهنگی كتابخانه همواره رو به افزایش بوده و در عین حال كتابدارن مجموعه سعی كرده‌اند با پویا نگه داشتن كتابخانه، ‌آن را قلب تپنده محله معرفی كنند و یاد و خاطره مرحوم حاج رجبعلی جزینی را زنده نگه دارند.

هم اكنون، كتابخانه دارای بیش از 15000 جلد انواع منابع كتابخانه‌ای در بخش‌های كتب مرجع و اصلی، كودك و نوجوان،‌ دیداری و شنیداری و نشریات می‌باشد. شایان ذكر است كه همواره كمك‌های مردمی و اهدای كتاب از طرف ایشان در افزایش و تكمیل موجودی منابع كتابخانه نقش موثر داشته است.

 در این سالها با توجه به اینكه اكثر مراجعین كتابخانه كودكان و نوجوانان بودند، بخش اختصاصی كودكان و كافی‌نت به مجموعه كتابخانه اضافه شده و در سال 1395 با پیگیری‌های فراوان دو سالن مطالعه مجزا خواهران و برادران افتتاح كه این موضوع باعث افزایش رضایت‌مندی مراجعینی شده كه تا پیش از این حتماً باید مسافتی طولانی را برای استفاده از سالن‌های مطالعه شهری می‌پیمودند.

از دیگر ویژگی‌های برجسته كتابخانه، تعامل بسیار خوب آن با مراكز فرهنگی و مذهبی همچون دارالقرآن،‌ مسجد و مدارس منطقه است كه این عامل نیز باعث شناسایی هر چه بیشتر كتابخانه به شهروندان و ترویج فرهنگ كتاب و كتابخوانی در بین آنها شده است.

در میان خیل عظیم دوستدارن فرهنگ و ادب كه در فقدان حاج رجبعلی جزینی همچنان حامی كتابخانه هستند و به انحاء مختلف درصدد رفع كمبودها و نیازهای كتابخانه می‌باشند،‌ من نیز به عنوان كتابدار كتابخانه دانش، تمام تلاشم در این چند سال این بوده كه نگذارم سقفی كه حاج رجبعلی بنا كرد كوتاه‌تر از سقف آرزوهای بچه‌های محله بلندی‌ها به نظر برسد. هر روز صبح با ورود به كتابخانه و نیم نگاهی به عكس خندان حاجی از خدا می‌خواهم كه قدم‌هایم را در ادامه دادن به راه او استوارتر كند.

سایر تصاویر
ارسال نظر
captcha
ارسال