كتابداری
جستجوی سریع در مطالب مجله

تأثیر هندسه بر کتابخانه‌ها

شاید زمانی که در کتابخانه‌ي شخصی خود یا یک کتابخانه‌ي عمومی مشغول مطالعه‌اید چندان به ساختار هندسی و فضای آن توجهی نشان ندهید. با این حال، شکل و انداز...

عادت به دیدن کتاب

دیدن کتاب و حضور آن در جامعه باعث ایجاد کشش به سمت آن می شود.

سدی در برابر شرایط بد اقتصادی

مشکل گرانی محصولات فرهنگ مکتوب آلترناتیوی به نام کتابخانه‌های عمومی دارد. با وجود کتابخانه‌های عمومی عامل گرانی دیگر محلی از اعراب ندارد.

شهرهای بدون کتابخانه، قدم‌های الکن

تا زمانی‌‌ که این مهم به اولویت تبدیل نشده و حوزه‌ فرهنگ و حمایت از نهادهای فرهنگی چون نهاد کتابخانه‌‌های عمومی کشور، به دغدغه‌ اصلی تبدیل نشده هم در ...

پیش از کتابدار بودن باید کتابخوان باشیم

رسالت کتابخانه‌ها سوق دادن جامعه به سوی خواندن و به سوی دانایی و ایجاد شوق به خواندن است. و نقش محوری این رسالت برعهده کتابداران.

منبع تحلیل ثانوی

در این یادداشت قصد داریم به نقش اطلاعات و داده‌های کتابخانه‌ای در «تحلیل ثانوی» به عنوان یکی از مهمترین روش‌های تحقیق کمی بپردازیم.

کتابخانه­ گفتگو محور

کتابخانه انبار کتاب نیست که ما در آن به مجموعه­ سازی و گردآوری کتاب‌ها بسنده کنیم و کتاب‌ها و دیگر مواد اطلاعاتی را مرتب و منظم در قفسه‌ها و جایگاه‌ها...

شاداب سازی محیط کتابخانه از وظایف یک کتابدار است

کتابدار باید بتواند کتابخانه عمومی را به مکانی تبدیل کند که مخاطبین چیزهای جدید و مهیج را آنجا ببیند و بتوانند آینده را تجربه کنند.

کتابخانه ای در همسایگی تئاتر شهر

کتابخانه کوچک «دانشجو» واقع در پارک «دانشجو» در همسایگی یکی از پرقدمت‌ترین و مشهورترین مراکز فرهنگی هنری کشور یعنی تئاتر شهر قرار دارد.

کتابدار پل ارتباطی بین کتاب و مخاطب است

شغل کتابداری از این جهت لذت‌بخش است که در جایی کار می‌کنیم که میراث مکتوب بشر در یک جا جمع شده و کتابدار مسئول حفظ، نگهداری و اشاعه این گنجینه است.